Ubezpieczenia na życie to produkty przede wszystkim mające za zadanie zapewnić środki finansowe rodzinie i świadczenia osobom pozostającym na utrzymaniu ubezpieczonego w przypadku jego śmierci. W ostatnich latach można zauważyć wzrost roli ubezpieczeń na życie. Poszerzona została również funkcja samego ubezpieczenia na życie. Obecnie polisy na życie, oprócz profilu ochronnego, często służą także jako produkt oszczędnościowy (inwestycyjny). Ważną rolą ubezpieczeń na życie jest również zapewnienie ubezpieczonemu środków na dodatkową emeryturę.
Ubezpieczenia na życie dzielimy na dwie podstawowe kategorie:
Polisy ochronne
To najczęściej spotykane ubezpieczenia na życie. W przypadku śmierci ubezpieczonego, świadczenie z zawartej przez niego polisy na życie gwarantuje, że jego rodzina nie pozostanie bez środków do życia.
Polisy oszczędnościowe (inwestycyjne)
Jest to ten rodzaj ubezpieczenia, dzięki któremu jesteśmy wstanie pomnożyć swój majątek z myślą o przyszłej emeryturze. Wpłacane przez nas składki są inwestowane na rynku, najczęściej poprzez ubezpieczeniowe fundusze kapitałowe (takie polisy nazywa się unit-linked). Pomnożony w ten sposób majątek może być podstawą np. dodatkowej emerytury. Oczywiście polisy inwestycyjne mają też funkcję ochronną, tzn. każda z nich przewiduje świadczenie dla rodziny w wypadku śmierci ubezpieczonego.
Ubezpieczenie na życie to:
- zabezpieczenie finansowe dla Twoich bliskich,
- ochrona dla Ciebie na wypadek wypadku, niezdolności do pracy albo poważnego zachorowania
- oszczędności na lepszy start Twoich dzieci w dorosłe życie
- zabezpieczenie kredytu hipotecznego
- dodatkowy kapitał na emeryturę
Ubezpieczenie na życie i dożycie
Polisa na życie może być alternatywą dla lokaty bankowej. Nie jest obłożna podatkiem tzw. „podatkiem Belki" co sprawia, że polisa ze składką jednorazową jest bardziej może być atrakcyjniejsza niż lokata, dodatkowo też forma prawna ubezpieczenia zwalnia z podatku spadkowego i od darowizn. Świadczenia te są także w wysokości do 75% wolne od zajęć komorniczych.